Silvia Ilmenskaja “Raudsilla 5 lugu.”

            TÜ „Tulu” hoone Raudsilla 17, praegune aadress Raudsilla 5. http://tellis.ucoz.ru

            Raudsilla 3 naabermaja, Raudsilla 5 (vana aadress Raudsilla 17, telefoni nr oli 179), on punastest tellistest kivimaja. Hoone on ehitatud enne Vabadussõda ja jäi laastavas tulekahjus alles. See hoone on näha ka tules hävinud Joaoru linnaosa fotol.

 

Fotol Vabadussõjas hävinud Juhkentali linnaosa, http://tellis.ucoz.ru

            Enne II maailmasõda asus hoones Tarvitajateühingu (TÜ) ehk kaubatarvitajate ühisus „Tulu” hoone. TÜ „Tulu” oli asutatud 1905. aastal. Peamised eesmärgid: 1. ühingu liikmetele odavate hindadega tarbekaupade kindlustamine ja 2. anda võimalus koguda ühingu kasumit tootvatest tehingutest sääste. Alguses võisid ühingu liikmeteks astuda Juhkentali (Joaoru) linnaosa ja selle lähiümbruse elanikud. Suur osa ühingu liikmetest elas Kreenholmis. Igale liikmele väljastati arveraamat, kuhu kirjutati sisse rahalised sissemaksud ehk liikmemaksud, väljastatud kaupade maksumus, tema osale ettenähtud dividendid ja ka ühingu kassast saadud väljamaksed. 1914. aastast võisid ühistu liikmeteks hakata ka Narva linna elanikud.* Müük toimus nii sularaha eest kui ka järelmaksuga. Ühing lõpetas tegevuse 1940. aastal.

 

                    TÜ „Tulu” Narva osakonna juhatus. Foto: Narva Muuseum, NLMF974_1_1

            TÜ „Tulu” poodides müüdi toidu-, koloniaal-** ja segakaupa. Selles poes müüdi veel suures valikus oa- ja viljakohvi, mida vajadusel jahvatati klientidele kohapeal moodsate elektriliste kohviveskitega. Ühing küpsetas oma majas leiba, seega oli soe ja värske leib alati letil. TÜ „Tulul” oli Narvas viis kauplust: Kreenholm, 16; Joala t. Ühispanga majas; Kalevi vabrikus; Kreenholmis Kulgu külas ja Posti t. 63 (kõik vanad ennesõjaaegsed aadressid). 1939. a.  tegutses Narvas juba kaheksa selle ühingu kauplust.

            Hoone teisel korrusel asus Ühispank, kus sooritati kõiki pangaoperatsioone. Narva-Jõesuus asus Ühispank Poska tänaval. Panga reklaam kõlas nii: „Kes tahab kindlustada iseenda ja oma perekonna tulevikku ning paremini sisse seada oma kodu – toogu iga vaba kroon ja sent Ühispanka hoiule, kus need ajakohast % kannavad ning jõudu koondavad meie rahvamajanduse elustamiseks.”

            Algas II maailmasõda. Tihti pommitatati raudteed ja raudteesilda, mis asusid maja lähedal. Telliskivihoone püsis vankumatult ja kaitses kõrval asuvat puitelamut Raudsilla 3. Hoone all olevat keldrikorrust kasutati kui pommivarjendit, kuhu peitusid ka naabrid elamust Raudsilla 3.

            Pärast II maailmasõda oli hoone raudtee kasutuses. II korrusel oli ühiselamu ja korterid, I korrusel oli söökla ja raudteepood tööstus- ja toidukaubadega. Hiljem asus hoones kaubastu ja ühiskondliku toitlustuse külmutusseadmete remonditöökoda. Nüüd on hoone erakätes ja sellele on tehtud hoovi peale juurdeehitus.

 

            Raudsilla 3  (vasakul) ja  Raudsilla 5 (paremal).  Tänapäevane foto.   Foto: www.kv.ee

 

            Minu tänu Narva Keskraamatukogu bibliograaf Tatjana Kliminale info eest TÜ Tulu eesmärkide  kohta!

Tänan Narva Keskraamatukogu, kus tõlgiti need lood.

 

*Narva ja Kreenholm olid eraldi administratiivüksused. Kreenholm koos Juhkentali linnaosaga kuulus Eestimaa kubermangu, aga Narva oli siis veel Peterburi kubermangu koosseisus.

**Koloniaalkaup – Euroopas müüdi kolooniatest toodud kaupu nagu tee, kohvi, kakao, riis, vürtsid, lõunamaa puuviljad jms.

 

TÜ „Tulu” ja Ühispanga reklaam  tolle aja ajalehest:

Share with:


Leave a Reply