Videoekskursioon linnas #1 Pühade apostlisarnaste Kirilluse ja Metodiuse kirik

Pühade apostlisarnaste Kirilluse ja Metodiuse uus kirik.

Pühad Kirillus ja Metodius on kristlikud jutlustajad, slaavi kirja loojad. Ja ilmselt seetõttu oli samanimeline kristlik kogukond vanasti Tartu Ülikooli Narva kolledži üliõpilaselamus. Uus kirik ehitati modernistlikus stiilis ja see ulatub tagasi iidse Vene arhitektuuri traditsioonidesse. Arhitekt Nikolai Volkov lõi kunstiliselt tervikliku ansambli avarast kahe veekanaliga väljakust, eraldiseisvast kellatornist ja kirikust. Selle ansambli peamiseks aktsendiks on väliselt tagasihoidlik, väike, kuubikujuline ühe kupliga kirik.
Kirikut kroonib kiivri kujuline kuppel. Fassaadi lakoonilised valged seinad on viide vanadele paekivist valgest kivist vene kirikutele.
See on traditsiooniline vene templitüüp, mis plaanis moodustab võrdse otsaga Kreeka risti.
Kuid sellel kirikul on vene kirikute jaoks väga ebatavaline element – tohutud aknad. Kuid tänu nii suurele aknapinnale saavutas arhitekt kogu kuplialuse ruumi avatuse ja valguskülluse, mis illustreerib selgelt öeldut: “Mina olen maailma valgus”.
Seetõttu näib väike tempel olevat ebatavaliselt avar ja kerge.
Altariosa eraldab madal ikonostaas. Kirik jätab tervikliku mulje just proportsioonide õilsuse ja lakooniliste vormide ilu tõttu.
Esteetiline efekt saavutatakse lihtsate kujundite ja mahtude kombinatsiooni abil: kuuphoone, silindrikujuline tambuur, ümmargused akna- ja kellatorni võlvid.
 

Share with:


Leave a Reply